top of page

Тема: принципи побудови натюрморта. Зображення овочів, фруктів в техніці графіки.

  • Фото автора: kostopil bshu
    kostopil bshu
  • 17 сент. 2019 г.
  • 4 мин. чтения

Тема: принципи побудови натюрморта. Зображення овочів, фруктів в техніці графіки.

Мета: навчити гуртківців малювати натюрморти, передаючи правильне розміщення, розмір, форму, пропорції предметів, вміння передавати характерні особливості будови різних овочів і фруктів, робити лінійно-конструктивну побудову малюнка. Розвивати уміння передавати настрій чорно-білими барвами; удосконалювати художні техніки (отримання необхідних відтінків різними способами та прийоми графічного зображення).

Виховувати любов до природи; розвивати емоційне сприйняття навколишнього світу засобами графічного мистецтва.

Тип заняття: вивчення нового матеріалу, практичне.

Техніка виконання: гризайль, графіка, ахроматичний спосіб зображення.

Форми роботи: колективна, індивідуальна.

Обладнання: для вихованців гуртка – чорна та біла гуашеві фарби, палітра, товсті і тонкі пензлі, склянка з водою, альбом, папір А-3, словник для запису термінів з образотворчого мистецтва,олівці графічні, гумка;
для керівника гуртка – матеріали для демонстрації послідовності й техніки виконання роботи, фарби гуашеві, пензлі плоскі та круглі, олівці графічні, гумка, папір А-4, А-3, А-2, зразки творчих робіт натюрмортів, кнопки, мольберт.

ХІД ЗАНЯТТЯ

I. Організаційна частина.

1. Підготовка вихованців до заняття.

2. Оголошення теми і мети.

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь

Бесіда. Педагог пропонує вихованцям гуртка пригадати відомості про натюрморт як жанр образотворчого мистецтва, підкріпити свою розповідь прикладами картин виконаних в різних техніках графічного мистецтва. А саме натюрморт зображений гуашами, акварелями, графічними олівцями, тушшю та пером, сангіною, реалістичний та декоративний, академічний з гіпсовими розетками, колонами та геометричними фігурами. Гуртківці ознайомились з світом графічного мистецтва при зображенні натюрмортних мотивів, краси чорно-білих фарб, та використання в роботі різних прийомів , технік.

Натюрмо́рт (фр. Nature morte — дослівно — мертва природа). Натюрморт — французьке слово, що буквально означає «мертва природа». У натюрмортах зображують не тільки істот, але й фрукти, квіти, рибу чи дичину.

Тепер ви знаєте, що натюрморт — це один із жанрів живопису, який ми виконаємо графічним способом. Творчість у роботі над натюрмортом починається з вибору теми, із задуму майбутнього твору. Ми самі розміщуємо вибрані предмети: пересуваємо їх, міняємо місцями, замінюємо один предмет іншим, доки не вийде те, що нам здається найкрасивішим. Малюючи ці речі, ми намагаємося передати форму, об’єм предметів, матеріал, з якого вони зроблені.

ІII. Основна частина.

1. Складання з пазлів натюрморта. Отож, відгадайте натюрморт в техніці графіка, що складається з пазлів. Шляхом складання деталей, частин між собою, відтворіть наше практичне завдання. Вихованці гуртка наклеюють потрібні деталі натюрмортного зображення на підготовлений папір формату А-2, що знаходиться на мольберті. Ось ми і склали наш натюрморт, всі овочі та фрукти на своєму місці та предмети побуту.

2. Теоретична частина.

На основі зразка натюрмортного малюнка, котрий вихованці склали з пазлів ми зрозуміли, що робота виконана графічним способом, основу складають ахроматичні кольори, тобто білий, чорний та змішаний сірий. Дивлячись на силуети, лінії нашого натюрморта ми повинні зрозуміти яким чином твориться об’єм предметів, форма та фактура, важливість світла, гри тіней. Освітлена і тіньова частини предмету створюють основні градації світла та тіні.

Діти відповідають на запитання та показують разом на зразку, де все розташовано, відповідно до того чи іншого терміну поняття. Як видно з малюнка, можна виділити 6 основних градацій світла і тіні: блік - те місце на освітленій частині предмета, де світло відбивається безпосередньо від джерела (на глянцевих поверхнях ми бачимо безпосередньо відображення джерела світла); світло - освітлена частина предмета; півтінь - перехід між світлом і власною тінню, або між тінню і рефлексом; тінь - саме темне місце у власній тіні, на яке не потрапляє ні прямої, ні відбите світло; рефлекс - те місце у власній тіні на предметі, на яке потрапляє відбите світло від іншого освітленого предмета або освітленій частині того ж предмету; падаюча тінь - сама темна градація серед тіней за умови однакової забарвлення предметів (по мірі віддалення від предмета її межі розмиваються, а сила тону слабшає).

Слід зауважити, що власна тінь - це тінь на тих поверхнях предмета, які відвернути від джерела світла, а падаюча тінь - це тінь на тих поверхнях предмета, що в напрямі до джерела світла, але загороджені від нього іншим предметом. Блік. Якщо виставити під денне світло металевий, скляний або полив'яний глечик з лискучою поверхнею, на освітленому його боці з' явиться невеличка світляна пляма. Це і є блік. Він завжди знаходиться на найбільш освітленому місці будь-якого предмета, на зморшках шовкової тканини, у сяйві дорогоцінного каміння, він грає на обличчях та фігурах людей, підкреслює блиск металу на люстрах, допомагає передати гру світла й тіні.

Форма (від латин,— зовнішність, устрій) — обриси, контури, зовнішні межі предмета, які визначають його зовнішній вигляд.

Фактура - це характер поверхні: гладкість, шорсткість, рельєфність. Фактурні показники несуть в собі певні риси композиційного засобу, хоча не так явно як, припустимо, ритм і колір. Фактурою художник завершує композицію. Фактура - це видимий характер поверхні предмета, її структура. Вона може бути гладкою, блискучою, глянцевою, матовою, шорсткуватою, грубою, зернистою, оксамитовою. Це залежить від обробки або природних якостей предмета. Розглянувши, основні терміни та поняття, ми можемо приступити до нашої творчої роботи.

3. Практична частина.

Творче завдання.

Керівник студії пропонує вихованцям для зображення постановку «Натюрморт із зображенням чайника та яблук, розрізаним лимоном навколо нього» графічним способом. Відібрані для натюрморту предмети повинні бути об’єднані єдиною темою, різнитися за формою та розміром, матеріалом та фактурою. Пояснення до творчого завдання. Педагог пояснює порядок виконання малюнка натюрморту, акцентуючи увагу вихованців на етапах малювання: попередньому аналізі, композиційному розміщенні, передаванні характеру форми предметів та їх пропорцій, конструктивному аналізі. Вихованці повинні чітко уявити собі розташування предметів на площині, відстань між ними. Всі етапи побудови натюрморта, від лінійної до кольорової ахроматичної гамми відтворені на папері формату А-2 та А-3.Робота виконується на основі зразка, запропонованим керівником студії Розмай, зберігаючи поетапність в роботі.

IV. Підсумок заняття.

1.Підбиття підсумків.

Після завершення роботи вихованців студії над малюнком в техніці графіка, всі пригадуємо, що ж таке натюрморт та основні терміни та поняття, що стосуються практичного завдання.

2. Обговорення творчих робіт.

Під час обговорення робіт потрібно акцентувати увагу вихованців на передаванні пропорцій об’ємних форм, їх розташуванні щодо лінії горизонту, передаванні освітлення. Що найбільш важкого було в роботах, обговорення малюнків.

3. Повідомлення теми наступного заняття.

4. Прибирання робочих місць.

Comentários


file743b9s4zszk1klzu44gc.jpg

Підпишіться і завжди будьте в курсі новин

  • White Vkontakte Icon
  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White Pinterest Icon
  • White Twitter Icon
bottom of page